Odrzucenie spadku przez małoletnie dziecko

0

Odrzucając spadek, co do zasady jako spadkobiercy ustawowi, musimy pamiętać o tym, że „przechodzi” on na nasze dzieci. Jeśli w skład masy spadkowej wchodzą wyłącznie długi, lub wartość aktywów jest mniejsza od pasywów najlepszy rozwiązaniem jest odrzucenie spadku, jednakże jeśli nasze dzieci są jeszcze małoletnie musimy zrobić to w ich imieniu.

Chcąc odrzucić spadek w imieniu dziecka należy złożyć wniosek o wyrażenie zgody na dokonanie czynności przekraczającej zwykły zarząd majątkiem dziecka. Sąd rodzinny rozpatrując przedmiotową sprawę oceni czy czynność ta będzie korzystna dla dziecka. Dlatego też ważne jest dostarczenie dowodów potwierdzających to, że spadek jest zadłużony i przyjęcie go przez dziecko nie będzie korzystne. Gdy uzyskamy zgodę Sądu oświadczeniem o odrzuceniu spadku przez dziecko możemy złożyć w ramach postępowania spadkowego lub przed notariuszem.

Należy pamiętać, że oświadczenie to powinno być złożone w terminie 6 miesięcy od momentu dowiedzenia się o tytule powołania – najczęściej początkiem biegu tego terminu będzie moment odrzucenia spadku przez rodzica. Samo uzyskanie zgody Sądu rodzinnego na odrzucenie spadku nie jest równoznaczne ze złożeniem oświadczenia w tym przedmiocie. 

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Call Now Button